25 септември, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

Доколку сте пропуштиле

thumbnail-alt
13 август, 2021

Њујорк, 13 август 2021 (МИА)-  Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Геир Педерсен, оцени дека ситуацијата на југот од земјата е алармантна поради се поголемиот недостиг од...

Повеќе
thumbnail-alt
13 август, 2021

Анкара планира да ги искористи предностите на авганистанските бегалци, преку нив, да ја наметне својата улога во Централна Азија, каде што републиките со турско потекло, кои гра...

Повеќе
thumbnail-alt
13 август, 2021

Обидувајќи се да го објасниме значењето на конзерватизмот веднаш се соочуваме со парадокс. Иако постои рашина согласност меѓу претставнците на овој идеолошки светоглег околу тоа...

Повеќе
thumbnail-alt
6 август, 2021

Тел Авив, 5 август 2021 (МИА) – Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц денеска се закани дека дека Израел е подготвен да го нападне Иран. Заканата уследи по нападот врз танке...

Повеќе
thumbnail-alt
6 август, 2021

Вашингтон, 5 август 2021 (МИА) – Американскиот претседател Џо Бајден потпиша указ со кој им се доделува привремен азил на одредени категории жители на Хонгконг, кои се под ризик...

Повеќе
thumbnail-alt
1 август, 2021

Во ерата на идентитетската политика, родово неутралниот јазик е насекаде. Термините како „родител кој раѓа“ и „лице кое крвари“ се замена за зборовите „мајка“ и „жена“. Во нагон...

Повеќе
thumbnail-alt
1 август, 2021

Предавачката од Харвард, Карол Хувен беше мета на жестоки напади по појавувањето на Фокс њуз неделава, при што тврдеше дека биолошките разлики меѓу половите се реални и ја бране...

Повеќе
thumbnail-alt
29 јули, 2021

Тој морски сунѓер што ви виси во тушот може да може да ја открие својата еволутивна лоза пред скоро милијарда години, според фосили што можат да бидат најстарите примери за живо...

Повеќе
thumbnail-alt
29 јули, 2021

Исланд може да биде последниот изложен остаток на континент со големина скоро на Тексас – наречен Исландија – кој потона под Северниот Атлантски Океан пред околу 10 ...

Повеќе