25 септември, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

Политика

thumbnail-alt
11 август, 2021

Граѓаните кои не се вакцинирани против коронавирусот во Германија ќе мора зачестено да се тестираат, но државата повеќе нема да им го плаќа тоа. Тие нема да можат да влегуваат в...

Повеќе
thumbnail-alt
7 август, 2021

Лулзим Адеми, Албанец од Митровица, во 1999 година беше обвинет дека како парамилитарец, извршил воени злосторства над цивили, дејствувајќи во соработка со припадници на Војскат...

Повеќе
thumbnail-alt
7 август, 2021

Скопје, 7 август 2021 (МИА) – Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера го потпиша Решението за распишување на избори за членови на советите на општините, Советот на Град С...

Повеќе
thumbnail-alt
3 август, 2021

Неколку општини во североисточниот дел од земјата поминаа тешка и непроспиена ноќ. Пожарите се под контрола, но битката со огнената стихија продолжува. Под контрола е пожарот шт...

Повеќе
thumbnail-alt
3 август, 2021

Јавниот долг на Македонија добива димензии кои се застрашувачки . Ова е коментар на универзитетскиот професор Никола Поповски за Алсат ТВ кој смета дека доколку продолжиме со ов...

Повеќе
thumbnail-alt
1 август, 2021

Политичар кој се плаши од својот народ треба веднаш да се спакува и да ја напушти политиката. Лидерство се покажува и во добри и во лоши моменти. Непочитување кон жртвата на хер...

Повеќе
thumbnail-alt
1 август, 2021

Прилеп, 1 август 2021 (МИА) – И по речиси 120 години (прецизно, 118 години се од Илинденското востание), историската приказна за славното време е пак нова. Фактите остануваат, д...

Повеќе
thumbnail-alt
31 јули, 2021

Тетово, 31 јули 2021 (МИА) –  Иако изминаа 20 години од оружениот конфликт бранителите се уште не го добиле соодветниот третман од државата, посочуваат од Одборот на б...

Повеќе
thumbnail-alt
31 јули, 2021

Скопје, 31 јули 2021 (МИА) – Локалните избори ќе се одржат на 17 октомври, а претседателот на Собранието ќе ги распише на 6 август. Но, останува неизвесно дали изборниот пр...

Повеќе
thumbnail-alt
28 јули, 2021

Европската комисија сè уште не направи ништо конкретно во врска со белорускиот авторитарен владетел Александар Лукашенко кој упорно “шверцува” луѓе во ЕУ. Но, подобр...

Повеќе