25 септември, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

thumbnail-alt
11 август, 2021

Граѓаните кои не се вакцинирани против коронавирусот во Германија ќе мора зачестено да се тестираат, но државата повеќе нема да им го плаќа тоа. Тие нема да можат да влегуваат в...

Повеќе
thumbnail-alt
22 јули, 2021

Дејвид Фрост пред Домот на лордовите на Велика Британија изјави дека може да се оправда преиспитувањето на договорите за Брегзит, но сега не е време за тоа.   ЛОНДОН –...

Повеќе
thumbnail-alt
21 јули, 2021

Вашингтон, 21 јули 2021 (МИА) – Вашингтон и Берлин постигнаа принципиелен договор за контроверзниот гасовод „Северен тек 2“, според кој САД ќе дозволат овој проект да заврши без...

Повеќе
thumbnail-alt
20 јули, 2021

Експертите сметаат дека единствената валута ќе се зајакне во однос на американскиот долар во втората половина на годината, но некои фактори може да не го дозволат предвиденото з...

Повеќе
thumbnail-alt
18 јули, 2021

Околу 114 000 луѓе се собраа низ цела Франција за да го осудат, како што сметаат, упадот на владата во нивниот приватен живот. Протестите беа одговор на се поизвеснo задолжителн...

Повеќе
thumbnail-alt
16 јули, 2021

Нук, 16 јули 2021 (МИА) – Новата Влада на Гренланд откако ја блокираше експлоатацијата на ураниум, објави забрана за истражување на нафта на таа територија на Арктикот. Во одлук...

Повеќе
thumbnail-alt
16 јули, 2021

Вашингтон, 16 јули 2021 (МИА) – Претседателот на САД, Џозеф Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел, во Вашингтон разговараа за односите меѓу двете земји, пред се за разли...

Повеќе
thumbnail-alt
15 јули, 2021

Кризата поради катастрофалните поплави кои зафатија делови од Германија се продлабочува. Армијата помага во најтешко погодените региони, се вршат масовни евакуации, а бројот на ...

Повеќе
thumbnail-alt
15 јули, 2021

Предлозите на Европската комисија треба да предизвикаат нови политички борби. Тешката работа за намалување на емисиите во Европа на нето-нула започнува сега. Европската комисија...

Повеќе
thumbnail-alt
15 јули, 2021

Полски суд во средата директно го оспори авторитетот на највисокиот суд на ЕУ. ВАРШАВА – Највисокиот полски суд во средата (4.7.2021 г.) донесе одлука со која директно се ...

Повеќе