25 септември, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

thumbnail-alt
7 август, 2021

Лулзим Адеми, Албанец од Митровица, во 1999 година беше обвинет дека како парамилитарец, извршил воени злосторства над цивили, дејствувајќи во соработка со припадници на Војскат...

Повеќе
thumbnail-alt
21 јули, 2021

Софија, 21 јули 2021 (МИА) – Во својот говор на отворањето на 46. Народно собрание на Бугарија, лидерот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов, рече дека мора да се најде решен...

Повеќе
thumbnail-alt
20 јули, 2021

… Боже спаси, Боже храни, српске земље, српски род! … Богот на правдата, повикуван во српската химна е класичен приказ на желбите и копнежите на еден народ кој во до...

Повеќе
thumbnail-alt
18 јули, 2021

Хрватскиот Претседател Зоран Милановиќ во петокот рече дека 50 проценти од луѓето не биле вакцинирани и поради некоја причина нема да се вакцинираат, велејќи дека притисокот врз...

Повеќе
thumbnail-alt
14 јули, 2021

Авторитетниот британски дневен весник „Фајненшл тајмс“ денес објави едиторијал по повод парламентарните избори во Бугарија, под наслов „Промената во Бугарија е причина за радост...

Повеќе
thumbnail-alt
14 јули, 2021

Охрид, 14 јули 2021 (МИА) – Преставници од земјите вклучени во проектот „Дримски Басен“ ја одржаа Осмата конференција, на која е направен осврт на целокупниот процес за соработк...

Повеќе
thumbnail-alt
12 јули, 2021

Скопје, 12 јули 2021 (МИА) – Во Бугарија завршија вонредните парламентарни избори. Македонската страна очекува да се формира функционален парламент и политичка влада за да продо...

Повеќе
thumbnail-alt
10 јули, 2021

Договорот за слободна трговија меѓу Србија и Евроазиската економска унија (ЕАЕУ) денес стапи на сила. Ова за Србија отвори пазар од 180 милиони луѓе за околу 99 проценти од сток...

Повеќе
thumbnail-alt
8 јули, 2021

ГЕРБ и Има таков народ (ИТН) со еднакви шанси за победа на бугарските парлементарни избори во недела. БСП дефинитивно ја подобри својата позиција за време на кампањата, достигну...

Повеќе
thumbnail-alt
5 јули, 2021

Поддршката за првите две политички сили е речииси еднаква. Доколку изборите се одржеа денес, ГЕРБ ќе добиеше 19,7% од гласовите, а Има таков народ – 18,8%. Ова го покажува...

Повеќе