18 октомври, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

thumbnail-alt
14 август, 2021

Вашингтон, 14 август 2021 (МИА) – Лидерот на републиканците во Сенатот на САД, Мич МекКонел ја повика американската администрација да преземе итни мерки за да ја запре офанзиват...

Повеќе
thumbnail-alt
14 август, 2021

Пекинг,  август 2021 (МИА) – Кина денеска ги отфрли повиците на Светската здравствена организација (СЗО) за повторно отворање истрага за потеклото на Ковид-19, соопштувајќи дека...

Повеќе
thumbnail-alt
13 август, 2021

Њујорк, 13 август 2021 (МИА)-  Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Геир Педерсен, оцени дека ситуацијата на југот од земјата е алармантна поради се поголемиот недостиг од...

Повеќе
thumbnail-alt
13 август, 2021

Анкара планира да ги искористи предностите на авганистанските бегалци, преку нив, да ја наметне својата улога во Централна Азија, каде што републиките со турско потекло, кои гра...

Повеќе
thumbnail-alt
11 август, 2021

Значајната проценка вели дека стакленичките гасови недвосмислено водат екстремни временски услови – но дека нациите се уште можат да ги спречат најлошите влијанија. Постој...

Повеќе
thumbnail-alt
11 август, 2021

Вашингтон, 11 август 2021 (МИА) – Претседателот на САД, Џо Бајден по повлекувањето на американските војници од Авганистан истакна дека Авганистанците сега мора сами да се борат ...

Повеќе
thumbnail-alt
8 август, 2021

Во идеална нација, најважната должност на избраниот политичар вклучува обезбедување заштита на индивидуалните права на неговите избирачи. За време на COVID-манијата, политичките...

Повеќе
thumbnail-alt
7 август, 2021

Вашингтон, 7 август 2021 (МИА) – Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе се кандидира на претседателските избори во 2024 година, изјави поранешниот советник и портпа...

Повеќе
thumbnail-alt
7 август, 2021

Вашингтон, 7 август 2021 (МИА) – Половина од американското население веќе е целосно вакцинирано против Ковид-19, а бројот на вакцини се зголемува како одговор на ширењето на Дел...

Повеќе