18 октомври, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

Животен Стил

thumbnail-alt
18 февруари, 2021

Откако патуваше низ вселената седум месеци, кинескиата сонда Тијанвен-1 стигна до Марс и успешно влезе во орбитата на планетата во средата – приближувајќи се на чекор до слетува...

Повеќе
thumbnail-alt
18 февруари, 2021

Елон Маск вели дека еден од неговите старт-апи има мајмун со кабли кои одат во неговиот мозок и кој може да игра видео игри.  “Тој e среќен мајмун”, вели Маск, главниот извршен ...

Повеќе
thumbnail-alt
18 февруари, 2021

Најголемата криптовалута, Биткоин, во вторникот порасна за рекордно високи над 48 000 долари, после веста дека Тесла влоѓила 1.5 милијарди долари во дигиталната валута бидејќи о...

Повеќе
thumbnail-alt
18 февруари, 2021

Обединетите Арапски Емирати во неделата ја објавија првата фотографија од својата сонда на Марс, која сега кружи околу црвената планета.

Повеќе
thumbnail-alt
18 февруари, 2021

Во близина на градот Ковентри  во Велика Британија се гради првиот аеродром за летачки автомобили. Тој всушност треба да биде воздушно пристаниште наречен Air-One наменет за еле...

Повеќе
thumbnail-alt
18 февруари, 2021

Во секојдневието честопати ја слушаме фразата дека “Кучето е најдобриот пријател на човекот“, некои се согласни, некои воопшто не. Најголемата дилема во однос на кучињата како д...

Повеќе