25 септември, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

thumbnail-alt
29 јули, 2021

Кинеските владини научници ги претставија плановите за прв, експериментален нуклеарен реактор од ваков вид, на кој не му треба вода за ладење. Нуклеарниот реактор со стопена сол...

Повеќе
thumbnail-alt
25 јули, 2021

ЕРУСАЛИМ, 21 јули (Ројтерс) – Израел формираше висок меѓуминистерски тим за да ги процени растечките обвинувања дека шпионски софтвер продаден од израелска сајбер-компаниј...

Повеќе
thumbnail-alt
22 јули, 2021

Со порастот на дигиталните валути, неизбежно се очекуваше тие да го привлечат вниманието на владите. Не само во регулаторна смисла, туку и во смисла на нивна упор...

Повеќе
thumbnail-alt
17 јули, 2021

Скопје, 17 јули 2021 (МИА) – Илјадници информации со само едно пребарување, дел од нив дезинформации, дел лажни вести, сите на штета на консументите. Дигитална ера, виртуелен св...

Повеќе
thumbnail-alt
14 јули, 2021

Лос Анџелес, 14 јули 2021 (МИА) – Корисниците на „Андроид“ уште еднаш беа предупредени на низа малициозни и штетни апликации што „Гугл“ ги забрани. Овојпат, забранети се 25 апли...

Повеќе
thumbnail-alt
11 јули, 2021

Компанијата „Вирџин галактик“ на милијардерот Ричард Бренсон ќе изврши пробен туристички лет во вселената денеска, на 11-ти јули во 15 часот по средноевропско време. Брансон ќе ...

Повеќе
thumbnail-alt
9 јули, 2021

Соединетите Американски Држави несомнено се неприкосновена светска сила уште од својот воено-дипломатски триумф во Првата светска војна. Нивната високо развиена економија долго ...

Повеќе
thumbnail-alt
4 јули, 2021

Пекинг, 4 јули 2021 (МИА) – Кинеските астронаути, кои пред две недели пристигнаа на вселенската станица Тиангонг, денеска за првпат излегоа од своето вселенско летало на прошетк...

Повеќе
thumbnail-alt
2 јули, 2021

Сондата за истражување на Марс испратена од Обединетите Арапски Емирати наречена ,,Надеж‘‘ конечно ги испрати своите први научни резултати – фотографии од аурори кои се по...

Повеќе
thumbnail-alt
30 јуни, 2021

Барселона, 30 јуни 2021 (МИА) – Милијардерот Илон Маск изјави дека планира да вложи околу 30 милијарди долари за развој на неговиот амбициозен сателитски проект „Старлинк“....

Повеќе