4 December, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

Блиски исток

thumbnail-alt
15 November, 2021

За време на прес-конференцијата одржана во четвртокот во Анкара со унгарскиот премиер Виктор Орбан, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се осврна на прашањето за базата што ...

Повеќе
thumbnail-alt
13 August, 2021

Њујорк, 13 август 2021 (МИА)-  Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Геир Педерсен, оцени дека ситуацијата на југот од земјата е алармантна поради се поголемиот недостиг од...

Повеќе
thumbnail-alt
13 August, 2021

Анкара планира да ги искористи предностите на авганистанските бегалци, преку нив, да ја наметне својата улога во Централна Азија, каде што републиките со турско потекло, кои гра...

Повеќе
thumbnail-alt
6 August, 2021

Тел Авив, 5 август 2021 (МИА) – Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц денеска се закани дека дека Израел е подготвен да го нападне Иран. Заканата уследи по нападот врз танке...

Повеќе
thumbnail-alt
16 July, 2021

Преносот на терористите од Сирија и Либија до Авганистан, мисија за која што е потребна експертска и доверлива страна што ќе може да ја заврши оваа задача преку аеродромот на Кабул

Повеќе
thumbnail-alt
9 July, 2021

Анкара смета дека повлекувањето на САД од Авганистан е една драгоцената можност за да се влезе во оваа земја што се граничи со различни централноазиските републики кои имаат нек...

Повеќе
thumbnail-alt
30 June, 2021

Вашингтон, 30 јуни 2021 (МИА) –  Авганистан ризикува да влезе во граѓанска војна кога последните американски трупи ќе се повлечат од земјата, изјави високиот американски команда...

Повеќе
thumbnail-alt
25 June, 2021

Очигледно е дека западните приоди за борба против тероризмот се покажаа како неефикасни, бидејќи тие се фокусираа на безбедноста и војската а не на иницијативи на мир и одржлив ...

Повеќе
thumbnail-alt
18 June, 2021

Техеран, 18 јуни 2021 (МИА) –Иранците денеска ќе гласаат на претседателски избори за кои се очекува да биде екстремно слаб одѕив. Поранешниот ирански претседател Хасан Рохани ги...

Повеќе