25 септември, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

thumbnail-alt
14 август, 2021

Вашингтон, 14 август 2021 (МИА) – Лидерот на републиканците во Сенатот на САД, Мич МекКонел ја повика американската администрација да преземе итни мерки за да ја запре офанзиват...

Повеќе
thumbnail-alt
13 август, 2021

Њујорк, 13 август 2021 (МИА)-  Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Геир Педерсен, оцени дека ситуацијата на југот од земјата е алармантна поради се поголемиот недостиг од...

Повеќе
thumbnail-alt
7 август, 2021

Вашингтон, 7 август 2021 (МИА) – Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе се кандидира на претседателските избори во 2024 година, изјави поранешниот советник и портпа...

Повеќе
thumbnail-alt
7 август, 2021

Вашингтон, 7 август 2021 (МИА) – Половина од американското население веќе е целосно вакцинирано против Ковид-19, а бројот на вакцини се зголемува како одговор на ширењето на Дел...

Повеќе
thumbnail-alt
6 август, 2021

Вашингтон, 5 август 2021 (МИА) – Американскиот претседател Џо Бајден потпиша указ со кој им се доделува привремен азил на одредени категории жители на Хонгконг, кои се под ризик...

Повеќе
thumbnail-alt
23 јули, 2021

Кабул, 23 јули 2021 (МИА) – Талибанците тврдат дека контролираат 90 проценти од границите на Авганистан со Таџикистан, Узбекистан, Туркменистан и Иран, каде изведуваат офанзиви....

Повеќе
thumbnail-alt
23 јули, 2021

Вашингтон, 23 јули 2021 (МИА) – Стејт департментот соопшти дека интересите на Вашингтон и на Пекинг околу прашањето за Северна Кореја во голем степен се совпаѓаат. Портпаролот н...

Повеќе
thumbnail-alt
23 јули, 2021

Осло, 22 јули 2021 (МИА) – Во Норвешка денеска се одбележува 10-годишнината од крвавите настани во кои десничарскиот екстремист, Андерс Беринг Брејвик, уби 77 лица, во најтешкот...

Повеќе
thumbnail-alt
23 јули, 2021

На Европа не и е пријатно да застане на американската страна против Кина, бидејќи економските и трговските врски со Пекинг изгледаат големи и ветувачки ...

Повеќе
thumbnail-alt
16 јули, 2021

Преносот на терористите од Сирија и Либија до Авганистан, мисија за која што е потребна експертска и доверлива страна што ќе може да ја заврши оваа задача преку аеродромот на Кабул

Повеќе