4 December, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

талибанци

thumbnail-alt
14 August, 2021

Вашингтон, 14 август 2021 (МИА) – Лидерот на републиканците во Сенатот на САД, Мич МекКонел ја повика американската администрација да преземе итни мерки за да ја запре офанзиват...

Повеќе
thumbnail-alt
13 August, 2021

Анкара планира да ги искористи предностите на авганистанските бегалци, преку нив, да ја наметне својата улога во Централна Азија, каде што републиките со турско потекло, кои гра...

Повеќе
thumbnail-alt
10 July, 2021

Откако од Вашингтон изјавија дека целта за инвазијата во Авганистан од 2001 година е одамна остварена преку сузбивањето на милитантните групи на Алкаеда и елеминирањето на нивни...

Повеќе
thumbnail-alt
12 June, 2021

Кабул, 12 јуни 2021 (МИА) – Талибанските милитанти освоија уште два окружни центри во Авганистан, потврдија денеска официјални лица, пренесе ДПА. Во западната провинција Гор, по...

Повеќе