18 октомври, 2021

herald-logo

Осмели се да знаеш

Турција и Талибанците

Анкара планира да ги искористи предностите на авганистанските бегалци, преку нив, да ја наметне својата улога во Централна Азија, каде што републиките со турско потекло, кои граничат со Русија, Кина и Иран.

Турција е сведок на возбудлива дебата околу еден месец во врска со авганистанските бегалци, кои не поминуваат ден без стотици, а понекогаш и илјадници од нив, да се прикрадат на турска територија преку границата со Иран, во време кога опозициските медиуми и илјадници сметки во социјалните мрежи кружат фотографии и видеа од овие бегалци., и сите тие се мажи, поточно млади мажи, а облеката им е чиста, иако имаат изодено најмалку 2000 километри, додека ги носат своите мобилни телефони!

Ова покренува многу прашања кај опозицијата, која веќе не ја крие грижата за нив, и напиша возбудливи сценарија за нив. Лидерите на опозициската партија апелираа до претседателот Реџеп Тајип Ердоган да преземе итни мерки за да го спречи приливот на бегалци, додека поранешниот министер за култура, Фикри Саглар, на својот Твитер профил го обвини претседателот Ердоган дека „ги послушал наредбите на претседателот Бајден и ги отворил вратите на Турција за Авганистанците кои се договориле со Американците и силите на НАТО што ја окупираа нивната земја “.

Саглар “ја изрази својата загриженост за можноста за таен план договорен меѓу Вашингтон и Анкара за искористување на овие бегалци во тајни и опасни мисии во Авганистан или на кое било друго место, како што е случајот со платениците кои беа префрлени од Сирија во Либија, и потоа во Карабах “.

Што се однесува до пензионираниот генерал, Наим Бабуроглу, тој исто така твитна на Твитер и оцени дека „бројот на оние што соработувале со Америка во Авганистан е еден милион“ и очекува од нив „да ја напуштат земјата со приближувањето на власта на Талибанците “, и тој рече:„ Никој не знае кои се. “И тие може да вклучуваат терористи од Ал Каеда, ИСИС и Талибан, па дури и агенти на меѓународни разузнавачки служби, што ќе ја загрози безбедноста и стабилноста на Турција и нејзиното социјално ткиво. ”

Ескалирачката дискусија за бегалската криза во Авганистан, која следеше по договорот на Ердоган со Бајден во врска со испраќањето на турската армија во Авганистан, исто така се совпадна со кампањата насочена кон сириските бегалци, кои бројат 3,7 милиони, со намерна ескалација на националистичките партии кои предизвикуваат улица против Сиријците воопшто, што доведе до повторени акти на насилство насочени кон нив.

Во анкетата на јавното мислење спроведена минатата недела, 76,2% од граѓаните ја потврдија „неопходноста од враќање на сите странски бегалци во нивните земји“, а 81,9% од испитаниците рекоа: „Турската држава треба да започне директен дијалог со претседателот Башар ал Асад да веднаш вратете ги сириските бегалци во нивната земја “.

Ова мислење за турската улица дојде како поддршка на последователните изјави дадени од лидерот на Републиканската народна партија, Кемал Киличдароглу, кој рече: „Штом ја добиеме власта, ќе ги вратиме односите во нивната нормална состојба со Дамаск за да се согласиме со тоа на сеопфатен и хуманитарен план за враќање на Сиријците во нивната земја во рок од максимум две години со реконструкција на Она што војната го уништи, со помош на земјите од Европската унија “, изјави Каличдароглу, без да го занемари„ да го смета Ердоган одговорен за раселување на Сиријци во Турција “, обвинувајќи го во повеќето од изјавите за„ директна интервенција и поддршка за вооружените групи што се борат против сириската држава, што е причина за раселување на Сиријците “.

Се чини јасно дека претседателот Ердоган и турските претставници се рамнодушни кон сите критики упатени кон нив, без разлика дали се работи за прашањето за сириските бегалци, а сега и за Авганистанците. Ердоган, зборувајќи со опозицијата, ги користеше сириските бегалци како важна карта во своето пазарење Европската унија, која требаше да плати 6 милијарди евра на Анкара, во замена За да ги спречи да патуваат во Европа по копно или преку Егејското Море, пред очите на турската крајбрежна стража.

Стотици бегалци се удавија во ова море кога беа на пат кон грчките острови во чамци на надувување што ги купија од мафијата. Се вели дека заработила од операции за шверц најмалку 3 милијарди долари за периодот помеѓу 2011-2017 година, бидејќи бројот на оние што ја напуштиле Турција за Европа достигнал повеќе од еден и пол милиони, а Германија ги добила повеќето од нив, поради неговата итна потреба за повеќе работна сила.

Претседателот Ердоган и официјални претставници, во повеќе наврати, истакнаа дека „нема да ја поништат одлуката да им дадат сета помош и капацитети на сириските бегалци и нема да побараат од нив да се вратат во својата земја, доколку не одлучат да го сторат тоа по своја волја. “, Додека анкетите на јавното мислење спроведени од владини агенции покажуваат дека„ 86% од 3,7 милиони Сиријци, не размислуваат да се вратат во Сирија со продолжување на моменталната ситуација во неа и се чувствуваат удобно со нивната животна состојба во Турција “. и покрај фактот дека 400.000 од нивните деца не одат на училиште, а нивните плати се 50% помали од платите на турски државјанин, возраста од 2.620 илјади од нив се на возраст под 18 години.

Пензионираниот генерал Туркар Ертурк го обвини претседателот Ердоган дека „ги искористил овие бегалци и сириски граѓани кои живеат во областите контролирани од турските сили и нивните лојални фракции како картичка во неговите сегашни и идни пазарења со Дамаск и регионалните и меѓународните страни заинтересирани за сириската криза “.

Ертурк процени: „Бројот на овие Сиријци внатре и во Турција е околу 7 милиони од 23 -те жители на Сирија“ и рече: „Ердоган сака овие луѓе во иднина да му бидат гласноговорник во Сирија“.

Поранешниот генерал Халдун Солмаз Турк ги доведе во прашање „намерите на претседателот Ердоган“ и очекуваше „да има корист од бегалците од Сирија, а подоцна и Авганистанците и другите од други земји, како Либија и Сомалија, во скриените мисии во Турција со зголемувањето на бројот на оние што добиваат турско државјанство од овие луѓе (дури и сега 120.000), и тие се расфрлани низ целата земја.

Опозициските кругови, исто така, не ја кријат можноста „да користат некои од бегалците, особено милитантите на различните фракции сојузнички со турската армија, во мисии за внатрешна безбедност, како што е војната против Работничката партија на Курдистан или во случај на експлозија во внатрешната безбедносна ситуација против Ердоган и владејачката Партија на правдата и развојот “.

Во сите случаи, со идеолошките политики на претседателот Ердоган дека сака да му помогне да стекне поголема популарност како „водач на сите исламисти и муслимани во светот“, се чини дека е јасно дека Анкара нема да отстапи од сегашните политики по прашањето за Сирија бегалци и сега Авганистанци.

Ова го докажа претседателот Ердоган, кој на 20 јули минатата година рече: „Очекувам дека ќе разговараме и лесно ќе се договориме со Талибанците за многу прашања, бидејќи не постои несогласување меѓу Турција и во што веруваат Талибанците“. Ердоган, кој во средата вечерта (11 -ти август) ја призна „важноста на Авганистан со 35 милиони жители“, овојпат рече: „Нашите контакти продолжуваат со Талибанците преку нашите различни агенции, и јас лично можеби ќе го прифатам нивниот водач, доколку не можеме да ги контролираме работите преку дијалог. На високо ниво, нема да можеме да постигнеме мир таму “.

Зборовите на Ердоган дојдоа откако контактирав со катарскиот емир Тамим, каде што е талибанската делегација, за да ги заврши своите потези со контактирање на авганистанскиот претседател Ашраф Гани, во обид да ја докаже желбата на Анкара да биде главна страна во целокупниот развој на авганистанската криза отсега , да повторам дека Нејзиното искуство во Сирија, исто како што бегалците беа картичка и оружје, Ердоган имаше корист од нив, а сепак, во неговите сложени и испреплетени пресметки на Блискиот Исток, Анкара планира овој пат да извлече корист од Авганистански бегалци, преку нив да ја наметне својата улога овојпат во Централна Азија, каде што републиките со турско потекло, кои граничат со Русија, Кина и Иран!

R. Sedrak – CT Expert